Moje szkła

Okulary z antyrefleksem refundowane przez pracodawcę

Każdy pracownik, który co najmniej połowę swojego czasu pracy spędza przed monitorem ekranowym może ubiegać się o sfinansowanie okularów przez pracodawcę. Nie ma ograniczeń co dorodzaju okularów, a pracownik może wybrać okulary z antyrefleksem, okulary fotochromowe czy nawet okulary progresywne. Jest oczywiście kilka warunków, które wynikają z Kodeksu Pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r.

Kto, kiedy i na jakiej podstawie refunduje okulary

Refundacja okularów przysługuje pracownikowi czyli osobie zatrudnionej w oparciu o kodeks pracy – stażyście, pracownikowi młodocianemu, zatrudnionym na zastępstwo, czas określony lub nieokreślony. Spełniony musi być warunek połowy dobowego czasu pracy, który pracownik spędza przed monitorem ekranowym – może to być komputer stacjonarny, laptop, tablet lub np. ekran przy maszynie produkcyjnej, który służy do monitorowania parametrów pracy tej maszyny. Połowa wymiaru dobowego to co najmniej 4 godziny każdego dnia. Podstawą do zapewnienia pracownikowi okularów do pracy przed monitorem ekranowym jest zaświadczenie od lekarza okulisty wydane w ramach wstępnych lub okresowych badań lekarskich.

Jakie okulary wybierać?

Najczęściej okuliści wypisując zaświadczenie pracownikowi używają określenia „okulary z antyrefleksem”, „szkła okularowe z antyrefleksem” do komputera. Zgodnie z przepisami, nawet, jeśli pracownik będzie używał okularów również poza pracą, pracodawca ma obowiązek zapewnić mu okulary. Oznacza to, że nie ma przeciwskazań, aby oprócz szkieł z antyrefleksem zdecydować się na soczewki fotochromowe, czyli samościemniające się na słońcu. Pracownik również może zdecydować się na okulary progresywne lub inne rodzaje szkieł okularowych z antyrefleksem. Warto zwrócić co najmniej tyle samo uwagi na soczewki co na wybór opraw. Refundacja pracodawcy może być okazją do wyboru lepszych szkieł.

Kwota i częstotliwość wymiany okularów

Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi okulary, co oznacza, że nie może ustalić refundacji na poziomie np. 50% wartości okularów, bo wówczas nie jest spełniony warunek ustawowy. Pracodawca jednak może regulować wysokość refundacji i jej częstotliwość regulaminami wewnętrznymi. Limit refundacji może być ustalany wielorako, np. w odniesieniu do wysokości wynagrodzenia pracownika lub w konkretnej kwocie. Warto dowiedzieć się wcześniej, jakie limity kwotowe stosuje pracodawca i czy akceptowana jest sytuacja, w której pracownik pokrywa przekroczenie limitu. Częstotliwość natomiast zwyczajowo pokrywa się z częstotliwością profilaktycznych badań okresowych, jednak o to również warto zapytać pracodawcę. Oprócz okresowych badań, pracownik może zwrócić się do pracodawcy o dodatkowe badanie wzroku, jeśli odczuwa jego nagłe pogorszenie.

powrót do artykułów
cookis

Firma SZAJNA wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić użytkownikowi najlepszą możliwą obsługę.
Kontynuacja przeglądania stron internetowych firmy SZAJNA oznacza zgodę użytkownika na korzystanie z plików cookie.