Moje szkła

Dlaczego okulary z antyrefleksem dla dziecka nie są zbędnym luksusem?

Okulary ze szkłami o wyższej jakości dla dziecka to ciągle w oczach wielu rodziców wydatek, na który nie są gotowi. Bardzo rzadko sięgają po szkła okularowe z antyrefleksem dla swoich pociech. To błąd, który nie wynika ze złej woli, ale często braku  własnego doświadczenia w noszeniu okularów lub niedostatecznej wiedzy o roli powłok antyrefleksyjnych.

Akceptacja okularów przez dziecko

Okulary są dla dziecka czymś nowym, co pojawia się na jego twarzy. Rodzice i dziecko często koncentrują się na wyborze ładnych, dobrze trzymających się oprawek, a mimo to dziecko nie chce nosić okularów. Coraz rzadszym powodem takiej sytuacji jest brak akceptacji otoczenia – dziś spory odsetek dzieci w różnym wieku nosi okulary. Powód często jest trudny do wyjaśnienia przez dziecko, ale wystarczy przyjrzeć się szkłom. Okulary są ciągle brudne i zamiast pomagać przeszkadzają, dlatego dziecko rzuca je w kąt.

 Jak działa antyrefleks

Wyobraźmy sobie samochód, w którym zdemontowano wszystkie elementy poprawiające widoczność przez przednią szybę – wycieraczki, spryskiwacz i dmuchawę. Co więcej, nocą można go prowadzić tylko przy zapalonym świetle wewnątrz. Takim samochodem nie da się jeździć. Szyba brudzi się i nie ma jak jej szybko przeczyścić. Krople deszczu przesłaniają drogę, a zaparowana szyba uniemożliwia widzenie. Zapalone wewnątrz światło powoduje, że kierowca widzi odbicie wnętrza samochodu w szybie, co utrudnia obserwację drogi. Tak samo czuje się ktoś, kto ma okulary bez antyrefleksu.

Nowoczesne szkła okularowe wykonuje się z plastiku. Dzięki temu są lekkie i bezpieczne, ponieważ nie tłuką się jak szklane soczewki. Jednak plastik jest dosyć miękki i elektryzuje się. Dlatego soczewki bez uszlachetnień łatwo zarysować, zabrudzić, trudno je doczyścić bez użycia wody z płynem zawierającym detergenty . Takie szkła też mocno zaparowują i kropelki pary długo się na nich utrzymują. Powłoki antyrefleksyjne niwelują te niedogodności oraz zmniejszają odbicia na powierzchni szkła. Użytkownik nie widzi odbicia własnej twarzy po wewnętrznej stronie szkieł, nic go nie rozprasza. Ma wtedy bardzo naturalne odczucie ostrego widzenia przez zupełnie niewidzialne dla niego szkło.

Kiedy szkła okularowe z antyrefleksem?

Właściwy dobór okularów dla dziecka to proces wieloetapowy. Po zdiagnozowaniu wady wzroku lekarz nie może od razu zaaplikować dziecku docelowej mocy szkieł, ponieważ jego mózg musi stopniowo przyzwyczajać się do korekcji. Oznacza to od 2 do 4 zmian mocy szkieł w pierwszym roku noszenia okularów.

Jeśli dziecko jest w wieku przedszkolnym, warto zadbać o przynajmniej podstawowe zabezpieczenie szkieł powłoką utwardzającą, która chroni szkła przed zarysowaniem. Po około roku, kiedy moc szkieł stabilizuje się, ale już okulary robią się zbyt małe do rosnącej buzi dziecka, przy wymianie okularów warto zadbać o powłokę antyrefleksyjną. Jeśli dziecko jest w wieku szkolnym, korzysta z telefonu, komputera czy tabletu wówczas rodzic powinien jak najszybciej rozważyć okulary z antyrefleksem.

 Wybór powłoki antyrefleksyjnej

Dla dzieci rekomendujemy powłokę Diament Plus oraz LED Control. Obie mają wszystkie właściwości użytkowe jak odporność na zarysowania i zabrudzenia, łatwość czyszczenia, duża szybkość odparowywania. Różnią się natomiast swoją funkcją. Diament Plus to uniwersalna powłoka antyodbiciowa, która powoduje, że szkła stają się niewidoczne dla dziecka. Powłoka LED Control natomiast chroni rozwijające się oczy dziecka przed niekorzystnym działaniem światła niebieskiego, które pochodzi z ekranów urządzeń elektronicznych i sztucznego oświetlenia.

powrót do artykułów
cookis

Firma SZAJNA wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić użytkownikowi najlepszą możliwą obsługę.
Kontynuacja przeglądania stron internetowych firmy SZAJNA oznacza zgodę użytkownika na korzystanie z plików cookie.