3 rzeczy, które niszczą Twoje okulary z antyrefleksem na plaży

Jeśli nosisz okulary fotochromowe, przeciwsłoneczne czy bezbarwne okulary z antyrefleksem i wybierasz się na plażę, to koniecznie przeczytaj! Unikniesz zniszczeń i wydatków. Tego, co plaża zrobi z Twoimi okularami nie obejmuje gwarancja.

 

Po pierwsze temperatura

Okulary nie znoszą wysokich temperatur. Plastikowe szkła już w 50 stopniach zwiększa swoją objętość. W wyższych temeraturach zmieniają kształt i kolor. Konsekwencji pozostawienia okularów na słońcu lub w bardzo nagrzanym miejscu może być kilka:

  1. Szkła się zdeformują, zwłaszcza, jeśli są ciasno wstawione w oprawę.
  2. Szkła staną się mętne lub żółtawe, efekt pozostanie pomimo mycia.
  3. Na powierzchni szkła pojawią się zacieki spowodowane łuszczeniem się warstwy antyrefleksyjnej.

Sugestia: Okulary trzymaj w cieniu. Na plaży najlepsze miejsce to torba, plecak położone w cieniu. Co jakiś czas upewnij się, czy szkła i oprawy nie są zbyt nagrzane.

 

Po drugie piach

Okulary nawet z najtwardszym antyrefleksem nie są odporne na działanie piasku. Zarówno drobne ziarenka jak i grubszy żwir dostają się w różne zakamarki oprawki. Podczas czyszczenia okularów mogą się uwolnić dostac pod ściereczkę. Wówczas nieświadomie można uszkodzić sobie warstwy antyrefleksyjne i szkła. Tak powstałe rysy są dokuczliwe i nie można ich w żaden sposób usunąć.

Sugestia: Trzymaj swoje okulary i ściereczkę do czyszczenia na plaży w szczelnym etui. Nigdy nie czyść okularów na plaży.

 

Po trzecie sól

Sól rozpuszczona w wodzie morskiej, a nawet chlor w wodzie basenowej uszkadzają warstwy chroniące szkła w Twoich okularach. Po odparowaniu wody sól i chlor pozostają na powierzchni szkieł, krystalizuja sie w mikrozarysowaniach i niszczą powłokę antyrefleksyjną. Mogą też uszkadzać metalowe elementy oprawy – złota powierzchnia zniknie, odkrywając matowy, szary metal.

Sugestia: Przed wejściem do wody zawsze zdejmuj okulary.

powrót do artykułów
cookis

Firma SZAJNA wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić użytkownikowi najlepszą możliwą obsługę.
Kontynuacja przeglądania stron internetowych firmy SZAJNA oznacza zgodę użytkownika na korzystanie z plików cookie.